En Sevilen 7 Bulaşık Makinesi Tavsiye 2021

Araştırmalara göre, Türkiye’deki bir kişinin ortalama günlük 8 parça bulaşığı çıkmaktadır. Hal böyleyken, ev işi yükünü hafifleten ve zamandan tasarruf sağlamanıza yardımcı olan bulaşık makinenizi seçerken oldukça özenli davranmanızı anlayabiliyoruz.

Ankara’nın sevilen Beko yetkili servisi Yenimahalle Batı Teknik olarak, sizler için yıllara yaygın tecrübemizi de işin içine katarak 2021 yılının öne çıkan bulaşık makinesi tavsiye listesini hazırladık.

Makalemize başlamadan önce bulaşık makinesi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalara değinmek istiyoruz.

Enerji Tasarrufu Özelliği

Elektrik ve su faturalarınızla aranızın açılmasını istemiyorsanız, bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta makinenin enerji sınıfıdır. A+++, A++ ve A+ dışında enerji tüketimi olan bir makineyi satın almanızı tavsiye etmiyoruz.

Kapasitesi

Piyasaya yeni sürülen bulaşık makinesi modelleri arasında üç sepetli ve genişletilmiş kapasiteli modeller bulunuyor. Yıkamada tasarruf sağlamak ve kalabalık ailenizin bulaşıklarını tek seferde yıkamak istiyorsanız, makinenizin kapasitesi de bakılması gereken noktalardandır.

Bütçe

Tasarruf denince, bulaşık makinesi fiyatı da oldukça önemli faktörler arasında geliyor. Son yıllarda artan döviz dolayısıyla beyaz eşya fiyatları da fırladı. Hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza uygun bir bulaşık makinesi bulmak da oldukça güçleşti. Bu yüzden listemize fiyat-performans ürünlerini de dâhil etmeye çalıştık.

Ek Garanti

Artan dövizden bahsetmişken, makinenizin 2 yıl olan garanti süresi sonunda bozulması halinde fazla masraf çıkması kaçınılmaz olabilir. O zaman da onarım maliyetleri garanti kapsamına girmediğinden oldukça yüklü maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, makinenizi alırken ek garanti süresi de satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Yetkili Servis

Satın alacağınız bulaşık makinesinin bakım ve onarım işlerinde her zaman ilgili markanın yetkili servisinden destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü makine parçalarınızın orijinali ile değiştirilmemesi veya bakımının baştan savma yapılması uzun vadede daha çok masraf ile karşılaşabilirsiniz.

1. Beko BM 5015 A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

Beko yetkili servisi Yenimahalle diye aratan kullanıcıların uğrak adresi Batı Teknik olarak, sizi 2021 yılındaki favori bulaşık makinemiz ile tanıştırmak istiyoruz: Beko BM 5015 A++.

Leke tutmayan inox teknolojisi, ledli ekranı, paslanmaz çelik iç gövdesi ve 13 kişilik geniş iç hacmi ile tüm kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek üretilmiş bir bulaşık makinesidir.

Bardak koruma sistemi, zaman erteleme fonksiyonu, taşma emniyeti, yüksekliği ayarlanabilir üst rafı da makinenin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Her programının ayrı ayrı başarılı olduğunu söylemekten de çekinmiyoruz. Günlük ihtiyaçlarınıza yönelik geliştirilen mini 30 derece ve hızlı 58 derece programının bile gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Oldukça sessiz (49 dBa) çalışan ve ortalama yıllık su tüketimi 3.612 litre olan Beko BM 5015 A++ 5 programlı bulaşık makinesi, tam bir fiyat performans ürünü!

2. Arçelik 6355 Inox A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

Sektörün öncü markalarından Arçelik, A++ enerji sınıfı cihazıyla 2021 yılının en sevilen markalarından olmayı başarıyor. Arçelik 6355 Inox A++ 5 programlı bulaşık makinesi, yüksekliği ayarlanabilen üst sepeti ile kullanıcılarına maksimum alan sağlıyor.

14 kişilik geniş iç hacmiyle kalabalık ailelerin tüm bulaşıklarını tek seferde yıkamasına imkân tanırken, program başına 11 litre su tüketimi ve yıllık 0,93 kWh enerji tüketimi sayesinde en yakın rakibine kıyasla oldukça seviliyor.

Hareketli çatal kaşık sepeti ve bardak koruma teknolojisiyle bulaşıklarınıza ve size hak ettiğiniz özeni gösteriyor. Ses seviyesi ise yalnızca 46 desibel!

3. Arçelik 6344 A++ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi tavsiyesi arayanlara, incelediğimiz kriterler üzerinden tam not alan bir cihaz önerimiz var: Arçelik 6344 A++ 4 programlı bulaşık makinesi.

Markanın diğer modellerine kıyasla enerji tasarrufu oldukça yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bir program başına su tüketimi ise yalnızca 3,9 litredir.

Toplam 14 kişilik bulaşık yıkama kapasitesi, geniş iç hacmi ve üst sepetinin ayarlanabilir yükseklikte olması özellikleriyle pişman olmayacağınız bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Motorunun gürültü seviyesi 48 desibeldir. Yani, piyasadaki birçok ortalama bulaşık makinesine göre daha sessizdir.

50 derece ekonomik, 70 derece yoğun, 58 dakika hızlı ve 30 dakika mini yıkama programları bulunuyor. Bulaşıklarınızın durumuna göre dilediğiniz programı kullanabilirsiniz.

4. Grundig GDF 6502 A++ 6 Programlı Bulaşık Makinesi

Grundig markasının en iyi bulaşık makinesi olduğunu söyleyebileceğimiz Grundig GDF 6502 A++ 6 programlı bulaşık makinesi, yüksek enerji tasarrufu ile öne çıkıyor.

14 kişilik bulaşık yıkama kapasitesi sayesinde, tek seferde daha çok bulaşık yıkama ve daha çok enerji tasarrufu imkânınız olacak. Üst sepet yüksekliği ayarlanabilir opsiyonludur.

Ses seviyesi 46 desibeldir. Başka bir deyişle, ortalama bulaşık makinelerine kıyasla oldukça sessizdir.

Farklı durumlara farklı çözümler sunabilen 6 farklı yıkama programı vardır. 70 derecede 58 dakika hızlı yıkama programı, piyasadaki diğer makinelerin 40 derecede 30 dakika programlarına kıyasla oldukça yararlıdır.

5. Grundig GDF 5203 A+ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

Batı Teknik (Beko yetkili servisi Yenimahalle) olarak beyaz eşya üretiminde dünya devlerinden Grundig’in yeni nesil bir bulaşık makinesiyle karşınızdayız: Grundig GDF 5203 A+ 5 Programlı bulaşık makinesi.

A+ enerji sınıfı ve Inverter Eco Motor özelliği sayesinde enerji tasarrufu sağlayarak bütçenize katkı yapıyor. Water Protect teknolojisi sayesinde su taşmalarına karşı otomatik tedbirler alıyor. Dahası, Glass Care fonksiyonu ile suyun şiddetini kontrol altında tutarak cam bulaşıklarınızın deforme olmasını engelliyor.

13 kişilik geniş yıkama kapasitesiyle geniş ailelerin ilk tercihi oluyor, ofis içi kullanımı mümkün kılıyor! Yüksek performansıyla 58 dakika programında bile en zorlu bulaşıklarınızı pırıl pırıl hale getirerek size zaman kazandırıyor.

6. Altus AL 434 C A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

2021 yılının en iyi bulaşık makineleri arasında yer alan Altus AL 434 C A+ 4 programlı bulaşık makinesi, bardak koruma fonksiyonu ve daha iyi kurutma teknolojisiyle diğer modellerin önüne geçiyor. Su taşmalarını önlemek adına eklenen ekstra güvenlik önlemleri de öne çıkan özellikleri arasındadır.

A+ enerji sınıfıyla ortalama bir enerji tasarrufu sağlamakta ve fiyat performans ürünü olarak değerlendirilmektedir. 12 kişilik yıkama kapasitesi vardır. Üst sepeti ayarlanabilir olmayan 2 sepetten oluşmaktadır.

Gürültü seviyesinin 52 desibel olması, bulaşık makinesi tavsiye isteyen kişiler için eksi bir özellik olabilir. 4 farklı yıkama programı (50 derece eko, 70 derece yoğun, hızlı ve mini) ile ailenizin tüm ihtiyaçları göz önüne alınmış diyebiliriz.

7. Altus AL 413 L A++ 3 Programlı Bulaşık Makinesi

İnternette en çok satan bulaşık makinesi markalarından olan Altus, 3 yıkama programlı bu makinesiyle, yine bir fiyat performans ürünü ile karşımıza çıkıyor. Altus AL 413 L A++ 3 programlı bulaşık makinesi, yıllık 290 kWh enerji tüketimiyle ortalama bir enerji tasarrufu sağlıyor.

13 kişilik bulaşık yıkama kapasitesine sahip, 2 sepetten oluşan bu makinenin üst sepeti ayarlanabilir özellikte değildir. Gürültü seviyesi 52 desibel olarak belirtilmektedir. Yani, yukarıda incelediğimiz cihazlara nazaran daha gürültülüdür.