Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfağınızda neredeyse her gün kullandığınız bir numaralı kurtarıcınız bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Temizliği yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Yenimahalle Arçelik yetkili servisi Batı Teknik sizler için bu soruların yanıtını verdi.

Bulaşık makineniz, hem günlük bulaşıklarınızı yıkamada hem de kalabalık misafirlerinizle daha fazla vakit geçirmeniz konusunda bir numaralı yardımcınız, değil mi? İşte tam da bu yüzden, bulaşık makinenizde oluşabilecek en küçük sorun tüm işlerinizin aksamasına sebep olabilir.

Bulaşık Makinesi Neden Temizlenmelidir?

Makinenizin ilk günkü performansıyla çalışmaya devam etmesi, temizliğinin düzenli periyodik aralıklarla ve aksatılmadan yapılmasına bağlıdır.

Bulaşık makinenizi belirli aralıklarla temizlemezseniz, yemek artıkları makinenizin içinde birikerek makine giderinin tıkanmasına neden olur. Bu durumda, markanın yetkili servisinden boruların değiştirilmesi veya temizlenmesi konusunda destek almanız gerekir.

Daha da kötüsü, arızalanan bulaşık makinesi, borusunda biriken kirli suyu mutfağınızın içine püskürteceğinden, mutfağınız istemeyeceğiniz şekilde kirlenebilir.

Bulaşık makinesinin düzenli temizlenmemesi dolayısıyla oluşabilecek bir diğer sorun kireçlenmedir. Bildiğiniz gibi musluk suyu içinde ciddi miktarda kireç vardır. Kireç, zamanla çamaşır ve bulaşık makinenizin giderlerinde birikerek tıkanıklığa neden olur.

Bulaşık makinenizi kirece karşı korumak istiyorsanız, düzenli aralıklarla gerekli bakım ve temizliği yapmanız gerekir.

Bulaşık makinesi temizliği konusunda çekimser kalıyorsanız, Yenimahalle Arçelik yetkili servisi Batı Teknik olarak sizlere yardımcı olabiliriz.

Bulaşık Makinesi Temizliğinde 3 Öneri

Bulaşık makinenizi temizlemek için piyasada satılan kimyasal temizleyicileri veya doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak, doğal yöntemlerle temizlik yapmak, derine işleyen kir ve artıkları temizlemeye yeterli olmayacağı için daha sık tekrarlanması gereken bir işlemdir.

Yenimahalle Arçelik yetkili servisi Batı Teknik olarak hangi malzemeleri nasıl kullanmanızı öneriyoruz?

1. Bulaşık Makinesi Temizleme Sıvısı

Quick & Shine bulaşık makinesi temizleme sıvısı, bulaşık makinenizin içinde ve parçalarında biriken kireç, yağ ve temek artıklarını derinlemesine temizlemektedir.

Kötü kokularla savaşarak bulaşıklarınızın tertemiz kokmasına yardımcı olmaktadır. Ek olarak, makinenizin filtre ve iç aksamının da ilk günkü gibi kalmasını sağlamaktadır.

Ayda bir kez, makinenizin deterjan bölmesine ekleyerek makinenizi boş çalıştırabilirsiniz. Böylece, kendinizi yormadan makinenizin bakımını yapabilir ve artan performansın keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Sirke ve Karbonat Kullanımı

Sirke ve karbonat kullanarak bulaşık makinesi temizliği yapmadan önce, makinenizin içinde yemek artığı ve kirli bulaşık kalmadığına emin olmalısınız.

Geniş bir kâsenin içine sirke doldurun, bulaşık makinenizin alt rafına kâseyi yerleştirin. Ardından, bulaşık makinenizi en yüksek sıcaklıkta çalıştırarak sirkenin tüm makineye yayılmasını sağlayın. Sirke, hem bulaşık makinenizi hem de iç bölmesinde yer alan giderleri temizleyecektir.

Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenizin kapağını açın ve içinin soğumasını bekleyin. Makine tamamen soğuduktan sonra alt rafı takmadan tüm alt bölmeye karbonat dökün ve aynı programda yeniden çalıştırın. Böylece, sirkenin temizleyemediği kısımlar karbonat ile temizlenecektir.

3. Arap Sabunu Kullanımı

Çok bilinmese de, Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği de oldukça etkilidir. Katı veya sıvı Arap sabunu kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Arap sabununu ıslak, yumuşak bir beze dökerek makinenizin iç yüzeyini ve tüm parçalarını silin. Daha sonra, sabundan arındırmak için temiz suyla yıkanmış bezle yeniden tüm alanları silin. Son olarak, kuru bir bezle veya kâğıt havluyla makinenizi iyice kurulayın.

Bulaşık Makinesinin Deterjan Bölmesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliği yapılırken genellikle ihmal edilen deterjan bölmesi, zamanla deterjan kalıntılarının birikmesi dolayısıyla kirlenmektedir. Biriken deterjan kalıntılarının temizlenmemesi, makinenin performansını olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır.

Deterjan gözündeki kalıntıları temizlemek için sıcak su kullanabilirsiniz. Isıttığınız temiz suyu deterjan bölmesine döküp birkaç dakika bekleyin. Ardından, yumuşayan kalıntıları nazikçe bez yardımıyla silin.

Makalemizin başlarında önerdiğimiz ürün olan Quick & Shine bulaşık makinesi temizleme sıvısı kullanıyorsanız, bulaşık makinenizin deterjan bölmesini yeniden temizlemenize gerek olmayacaktır.

Bulaşık Makinesinin Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Tıkanmış veya içinde yemek artığı birikmeye başlamış bulaşık makinesi filtresi, yıkama sırasında makinenizin tabanında su birikmesine neden olacaktır. Biriken su, olması gerektiğinden daha yavaş filtre edildiği için makineden kirli su çıkmasına ve bulaşıklarınızın istediğiniz düzeyde temizlenmemesine neden olacaktır.

Genellikle bulaşık makinesi temizliği sırasında atlanan bir diğer bölüm de makine filtresidir. Hâlbuki bakımı ve temizliği yapılması gereken en önemli parçalardan biridir çünkü giderin tıkanmasını önleyen ve yemek kalıntılarının gidere karışmasını engelleyen kısım burasıdır.

Filtre temizliği yapmak için makinenizin alt bölmesinin altında yer alan hazneyi açıp filtreyi dışarı çıkarmalısınız. Hazne kapağını açtıktan sonra filtreyi çevirerek kendinize çekin. Sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanarak filtre temizliğini gerçekleştirin.

Filtrenin küçük delikleri olduğu için temizlik esnasında kurumuş yemek parçaları ve kir unutulması ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden, filtreniz iyice temizleninceye kadar temizleme işlemine devam etmeniz gerekmektedir. Veya? Quick & Shine bulaşık makinesi temizleme sıvısı kullanın!